Midagi väikestele raamatuhuvilistele

Viimased nädalad on olnud parasjagu pöörased ja elukorraldust muutvad, et ei teagi, ei teagi kas nutta või naerda kogu selle möllu sees. Kuid üks, mis mulle selle kõige keskel selgeks sai, on see, kui palju IMELISI ja vapustavaid inimesi minu ümber igapäevaselt on. Need suured teod, otse südamesse öeldud sõnad, tunnustused, toetus, julgustamine, kallistused, läheduse tunne, säravad silmapaarid… see kõik on olnud sõnuseletamatult liigutav ja just need hetked loevadki. Ilmselt panen selle virr-varri ühel hetkel kirja ka. Kuid uus nädal tuleb hoopis uutmoodi ja uute väljakutsetega, saab huvitav olema.

Täna aga tahtsin ma teiega jagada hoopis midagi muud uut ja põnevat. Nagu pikemaaegsed blogilugejad ilmselt teavad, oleme kogu perega üsna suured raamatute armastajad ning raamatute võlu tutvustame igapäevaselt läbi erinevate tegevuste ka oma lapsele. Tundub, et see on vilja kandnud, sest raamatutest peab ta lugu, lehitseb neid uurivalt, palub omale ette lugeda, jutustab ise piltidel nähtut ja kohe kindlasti on just see ka tema sõnavara ja eneseväljenduse arengule meeletult kaasa aidanud. Lastega koos raamatutesse investeeritud ühine aeg on minu hinnangul küll täiesti hindamatu. Etheli raamaturiiulis on talle alati kättesaadavas kohas lisaks lasteraamatutele ka digitaalne jutupliiats, mille ta sealt tihti raamatute uurimiseks välja toob. Tundub, et see muudab raamatutes peituva maagia avastamise tema jaoks veelgi põnevamaks ning loob ka võimaluse omaette raamatute sisu avastada.

Ma olen digitaalsest jutupliiatsist ja selle võimalustest nii lapsevanema kui õpetajana ka varem kirjutanud (loe siit), kuid nad on vahepeal teinud palju tööd ja edasiarendusi ning tulnud välja koguni uue raamatute sarjaga, millega tutvumisest ja testimisest meie pere tegelikult juba arendamise staadiumis osa sai. Ikka selleks, et raamatute toimimist testida, avaldada sisu kohta oma arvamust ja teha ettepanekuid veelgi parema tulemuse nimel. Nüüdseks on asjad nii kaugel, et Näpsude sarja esimesed raamatud on trükisoojana väljas ning valmis rõõmustama paljusid pisikesi raamatusõpru.Näpsud

Ma räägin nendest raamatutest veidi lähemalt ka. “Näpsud õpivad” sari koosneb viiest raamatust ja ühest kaardimängust – kõik need raamatud näevad välja justkui tavalised, kuid on tegelikkuses digitaliseeritud ja peidavad endas seeläbi ootamatuid võimalusi. Raamatud on digitaalse jutupliiatsiga “loetavad” ja lastega igapäevaselt kokku puutudes võin öelda, et interaktiivsus võlub tänapäeva digiajastu lapsi täielikult. Kuid vastupidiselt ekraanide ette naelutamisele, kutsub siinjuhul tehnika lapsi just tavalisi paberlehtedega raamatuid lehitsema.
Näpsud2

Digitaalne jutupliiats suunab raamatutes lapsi vastama erinevatele küsimustele, lahendama mõistatusi, laulma koos laulukesi, arendama taju, tähelepanu ja sõnavara ning looma seoseid. Pilte uurides hakkavad lapsed märkama detaile, detailide märkamine omakorda näitab head visuaalset taju. Koos Näpsudega saab õppida värve, tähti, numbreid, lugeda hea rütmiga luuletusi, tutvuda erinevate last ümbritsevate mõistetega. Jutupliiats on raamatutega koos kasutades heaks abivahendiks ka muukeelsetele lastele keeleõppeks ning sobib kindlasti ka lastele, kelle keeleareng ei ole osutunud päris ootuspäraseks.

Näpsude raamatud käsitlevad teemasid, millega lapsed igapäevaelus ühel või teisel moel kokku puutuvad, seega puutepunkti raamatute sisuga leiab üles vast iga laps. Raamatud on suures osas just pildiraamatute kujul, mis loob võimaluse sisule vabamalt ja loovamalt läheneda ning arendada vabalugemise oskust. Kuid on ka raamatuid, kus lisaks võimalik lastele osa teksti ette lugeda. Lapse lugemisvalmiduse kujunemisel on väga oluline, et laps oleks sisemiselt motiveeritud raamatuid uurima. Kuna kõiki raamatuid on võimalik jutupliiatsiga käsitleda kahe erineva raskusastmega ja tegevusi raamatutega saab planeerida vastavalt lapse vanusele, leiab avastamisrõõmu raamatutest nii kaheaastane kui koolieelik.
Näpsud3

Kuidas raamatute kasutamine lastele võimalikult põnevaks ja efektiivseks muuta? Alustuseks võiks lasta lapsel raamatuid lihtsalt lehitseda ja pliiatsi abiga uurida – erinevaid kohti piltidel puudutada ja vaadata, mis juhtub. Laste avastused tegutsemisvõimaluste kohta võivad olla üllatavad ning näidata kätte suundi, mis last eriliselt inspireerivad. Minu kogemus raamatutega näitab, et lastel tekivad oma lemmikud kohad, mida nad põnevusega üha uuesti ja uuesti pliiatsit kasutades üle kuulavad. Teine avastus on see, et olgugi, et raamatut on juba kordi ja kordi vaadatud, avastab laps veel tükk aega hiljem uusi kohti, kus jutupliiats temaga midagi põnevat jagab.

Raamatuid saab rakendada ka nimetamis- ja küsimismängudesse. Lapsevanem, õpetaja või laps ise osutab pildil mõnele esemele ja küsib “mis see on?” ning laps saab vastata iseseisvalt või pliiatsi abil, millega tegemist on. Ruumilismõtlemise arendamiseks võib lapselt pildi põhjal küsida, kes on laua all, mis on külmkapi peal, kes istuvad laua taga jne. Tegevuse edasiarendamiseks võiks samu esemeid otsida ka last ümbritsevast ruumist. See õpetab last vaatlema enda ümbrust, märkama seoseid raamatuobjektide ja tegelikkuse vahel ning ühtlasi suhestab last raamatutes toimuvaga.

Loovusel saab lasta lennata, mängida raamatute teemadest lähtuvaid rollimänge, jutustada fantaasialugusid, mis tegelastega edasi juhtuda võiks või suunata lapsi võrdlema, mis on näiteks meie koduköögis Näpsude köögiga ühist või just teisiti. Võimalusi selle raamatusarjaga on minu meelest lõpmatult, tasub vaid raamat kätte võtta ja põnev ühine seiklus lapsega koosveedetud aja näol võib alata.
Näpsud5

Näpsude sarja lugu käis Eestis kajastamas ka Euronews, mis osutus nii mulle, lastele, kui Jutupliiatsi töökale meeskonnale põnevaks kogemuseks. Kogeda lähedalt kogu uudisteklipi loomise protsessi, kordusvõtteid, kaameratööd…. väga-väga lahe! Detsembri alguses saab siis näha, kuidas kõik välja tuli. Sarja arendust toetas Euroopa Regionaalarengu Fondi Interreg Eesti-Läti koostööprogramm.
Näpsud4

Mäng on ju lapse töö ja mängulise õppimise kaudu tekivad uued teadmised justkui iseenesest. Lapsevanemana olen ma alati hinnanud väärtuslikke ja läbimõeldud õppevahendeid, mis lastega tegevusi toetavad ja ühiselt aega veetma suunavad.

Digitaalset jutupliiatsit ja Näpsude sarja saab omale soetada jutupliiats.ee lehelt. Eriti vahva võimalus on see, et raamatusarjale saab teha ka aastase tellimuse, mis tähendab seda, et iga kahe kuu tagant potsatab sinu postkasti uus raamat uuteks avastusteks. Kui jõuluvana pead murrab, mida peagi kingikotti pista, siis siit saab väikese vihje ju küll, või mis?!

Et aga mitte niisama üksi siin uuest raamatusarjast rõõmu tunda, siis on mul ka teile üks Näpsude sarja raamat koos digitaalse jutupliiatsiga ära anda. Loosis osalemiseks mine blogi Instagrami lehele ja otsi vastav pildipostitus üles.

One thought on “Midagi väikestele raamatuhuvilistele”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: