Loovus ja pisikesed käed ehk 5 ideed näpuvärvide kasutamiseks.

Midagi oma kätega luua on imeline, ole sa suur või väike. Näpuvärvid on üheks ideaalseks vahendiks lapse loovuse arendamisel ning neid saab reeglina kasutada juba päris pisikesest east. Võimalusi nende kasutamiseks on mitmeid. Seepärast on mul eriti hea meel, et Kideco_Estonia Ethelile kingitusena Neogrün näpuvärvid saatis. Eriti tuus on veel see, et need värvid on valmistatud keskkonnasõbralikest koostisosadest ja sisaldavad värvainena vaid puhastatud mineraale ning taimseid pigmente. Ei sisalda nad ka muid mürgiseid aineid ega peamiseid allergeene, on ühesõnaga igati öko-vegan biolaguneva koostisega. Seetõttu on lastel nendega päris ohutu toimetada ka siis, kui loomise käigus värv suhu peaks sattuma. Ja mis meile lapsevanematena veel pea sama oluline on – need reaalselt olidki väga kergelt mahapestavad nii lapse nahalt, riietelt, juustest kui tööpinnalt. Appi, kui tihti ma toon lasteaiast koju lapse, kelle riietelt kaunis kunstirõõm kohe kuidagi maha tulla ei taha. Värvid ise on kreemja, pigem paksemapoolse ja mittetilkuva koostisega, toonid mahedapoolsed.

Ma jagan järgnevalt mõningaid näiteid, mida huvitavat me nende värvidega ette võtsime. Tegelikult läksime hoogu ja tegime veelgi enam, kui siin kirjas, seega kui huvi, siis võin ideedest millalgi jätkupostituse kirja panna.

Jätkan septembrist ka vestlusringiga loovtundide andmist mudilastele tutt-uues Kaja Kultuurikeskuses (Tallinn), nii et kui sooviksid oma põnniga tulla sarnastes ja hoopis teistsugustes põnevates ja arendavates loovtegevustes kaasa lööma, siis ootan sind meeleldi. Täpsem info blogimenüüs “Loovtunnid Mustamäel”.

Kasuta ära looduses leiduvat!
Kuna ühe maalimise võtsime me ette õues terrassil, mis muide on väga hea viis tubase määrdumise ja segaduse vältimiseks, siis kasutasime ühtlasi kunstitöö ilmestamiseks ära ka kõiksugu head hoovis leiduvat kraami. Lasin Ethelil paberipinna katta erinevate värvidega, kasutades erineva suurusega pintsleid ja rulle. Seejärel kleepisime kahepoolse teibiga tööle erinevaid loodusleide, mille samuti värviga üle võõpasime.

See töö andis (lisaks kunstile) hea võimaluse ka lapsega koos erinevate lehtede-õite-rohuliblede uurimiseks, nende võrdlemiseks, nimetamiseks, nuusutamiseks, arutelu tekitamiseks. Lasin Ethelil ise valida, milliseid lisandeid ta oma tööle kleepida soovib. Ikkagi vähe teistsugusem ja omanäolisem, kui lihtsalt joonistatud pilt. Teibi kasutamisel ja lõikamisel vajas  küll abistamist.

Värvi jääd!
Nonii, käsi püsti, kelle laps ainult paberile värvida tahaks. Ethel valiks nii mõnigi kord paberi asemel hea meelega oma käed, varbad, naba, seina, peegli, diivani või mistahes muu koha. Seepärast pakkusin ma talle võimalust hoopis jääd värvida, mis temas tohutut elevust tekitas ja tükiks ajaks oli mureta, et pintsel kusagile mujale ära eksima peaks. Päriselt ka, proovige oma laste peal järgi.

Kuna värvimiseks oli tarvis jääkuubikuid, siis täitsime me eelmisel õhtul lapsega koos mitu resti veega ja asetasime jääkappi külmuma. Jällegi on siinkohal loomise protsess palju olulisem, kui tulemus ise. Kui suure ja lapse jaoks müstilise nähtuse, nagu seda on vee jäätumine, saab selle tegevuse käigus lapsele lahti seletada. Koos kappi pandud vesi, koos ootamine, et vesi külmuks, koos jääkuubikute väljavõtmine. Ethel käis vahepeal mitu korda jääkapis katsumas, kas vesi on juba “valmis”. Mitmel korral ei olnud, aga saime näpuga katsudes teada, et soe vesi on muutunud üha külmemaks, lõpuks oligi jääs. Kaheaastase lapse jaoks täielik füüsika tund ja rohkemgi veel.

Jääle maalides on pilt kogu aeg muutuv, sest sulava jääga hakkab voolama ka sinna peale maalitud pilt. Peagi tekkis anuma põhja ka õhuke kiht vett, mis oli Ethelile pintsliga segamiseks ja värvi lisamiseks jällegi väga põnev ja tegevust jaguks tükiks ajaks. Selle käigus on võimalik lapse tähelepanu juhtida jää sulamise nähtusele. Kusagilt peavad need mõisted ju alguse saama ja praktiline tegevus ja isekogemine on selleks parim viis.

Kujundite täitmine näpuga
Joonistasin eri värvi vildikatega paberile erinevad kujundid ja lasin Ethelil neid vastava värviga sõrmedega täitma hakata. Selgitasin, et proovigu ta vaid joone seest värvida, mis on selles vanuses lapse jaoks tegelikult veel üpris keeruline. Ehkki ta teab juba hästi, milline on ring, ruut ja kolmnurk, on see hea viis kujundite nimetuste kinnistamiseks ning veelgi parem motoorne harjutus värvimisel joonte sees püsimiseks. Kujundid võiks joonistada sama värviga, mis värvi näpuvärvid nende täitmiseks olemas on. Algus läks meil koos isegi üsna edukalt, kuid lõpuks oli ikka kogu paber kõikide värvidega kaetud. Veidi väike veel sellise ülesande jaoks, aga suurematega, miks mitte.
IMG_7381

Teibitud muster või sõnum
Enne värvimise alustamist võta maalriteip ja kleebi paberile soovitud muster või sõnum.  Suuremad lapsed saavad sellega ise hakkama, väiksemate eest on parem see osa ise ära teha. Siinkohal oleks parim kombinatsioon hea kvaliteediga paber ja kehva kvaliteediga maalriteip, siis on kindel, et teip ilusti hiljem paberi küljest ära tuleb ja paber terveks jääb (mul läks alt servast paber veidi katki). Kui muster teibitud, siis lase lapsel plätserdamisest rõõmu tunda ja paberipind värviga katta. Seejärel jääb üle vaid teibiribad eemaldada ja üheskoos põnevat tulemust uurima jääda.

Veereta kuuli
Veel üks Ethelile väga meeldinud tegevus. Võta üks kingakarp, madalam kast, mingi topsik või mis iganes karbike ja aseta sinna põhja paberileht. Tilguta paberile erinevaid värve, visake sinna karpi paar klaaskuuli, kastanimuna või kivikest, sulge kaas (kui on) ja asuge karpi loksutama. Pigem küljelt-küljele kui üles-alla. Kuulide puhul on eriti põnev veeremist jälgida. Meil olid parasjagu käepärast võtta vaid väikesed kivikesed, kuid need ajasid asja ära ja värv sai põnevalt laiali veeretatud. Värvi võib vist isegi vähem panna, kui me panime, jääb äkki veelgi huvitavam tulemus. Kui töö ära kuivab, on seda hea kasutada huvitava taustana näiteks mõnele kleepetööle.

Lase lapsel olla loov!
Alati ei ole tarvis lapsele kõike punkt punkti haaval ette näidata. Lase lapsel ka ise mõelda ja otsustada, uusi lahendusi luua ja lihtsalt loov olla. Loovuse ergutamiseks ei ole vaja kalleid asju, mida lihtsamad vahendid, seda parem. Võimalda lapsele suurt paberipinda (tapeedirulli tagus sobib selleks samuti ideaalselt), erinevaid värve, pintsleid, rulle, templeid, tekstuure ja las ta ise kombineerib ja mässab nendega. Lapsed suudavad olla palju loovamad kui seda on täiskasvanud ja seepärast ei tasu neid üksnes kindla ülesande raamidesse panna. 

Vahva oleks ka see, kui lapsel oleks võimalus oma valitud kunstitööd mõneks ajaks ka kodus kusagile (nt oma toa seinale või külmkapile) üles riputada, et neid saaks aegajalt vaatamas käia ning et laps kogeks tunnet, et ta on loonud midagi erilist, mis väärib eksponeerimist.  See tõstab lapse enesehinnangut ja kujundab minapilti.

Kui sul tuli nüüd endalgi isu koos oma lapsega loov olla ning need värvid sind kõnetasid, siis leiad nende kohta rohkem infot Kideco koduleheküljelt. Kideco tootevalikus on veel hästi palju erinevaid ökosid ja vastutustundlikult valmistatud lastetooteid, nii et tasub kodulehekülge uudistama minna küll. Kui aga ise kodus mäkerdada ei viitsi, tulge koos Kaja Kultuurikeskuses toimuvasse loovtundi! Seal ei pea hilisema koristamise pärast muretsema ja jääb vaid loomise ja koostegutsemise rõõm.

Veelgi parem on aga see, et blogi Instagrami lehel on käimas loos, kus üks teie seast need mõnusad värvid ka endale saab. Otsi allolev näpuvärvide loosipilt Instagramist üles ja mine võta osa;)!
Näpuvärvide loos 2.2

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: