Rahatarkuse teekonna algus

Kui eelmisel aastal olin ma pigem passiivne #Kogumispäeviku jälgija, kes ühtteist siit-sealt omale kõrva taha pani, kuid laias laastus ikka vanamoodi edasi toimetas, siis sel aastal otsustasin proovida, nii palju kui võimalik, aktiivselt kaasa lüüa ja sellest projektist maksimaalset kasu meie perele tuua. Sel aastal on eestvedajateks eriti muhedad hinged ning loodetavasti on nad sama inspireerivad, kui Mirjam seda möödunud aastal oli. Jutt käib Facebooki #Kogumispäeviku vahvast kogukonnast, kus rahatarkuseid, säästunippe, investeerimisteemasid, artikleid, eesmärke ja palju muud kasulikku jagatakse ning üksteise ideedest inspiratsiooni ammutatakse. Igal kuul uued teemad ja uued väljakutsed. Veel ei ole hilja ka sinul selle vahva grupiga ühineda, kui sa seda seni veel teinud ei ole. Ilmselt siiski oled, kuna kokku on projektiga liitunud juba ligi 25000 inimest. Erinevalt eelmisest aastast on sel korra võimalik jaanuari kuu jooksul ka oma 3-5 liikmeline punt kokku panna, ühised või eraldiseisvad säästmisega seotud eesmärgid seada ning tiimiväljakutsetest osa võtta, isegi hoiupõrsasse kopika võita. Kes meiega kampa tahaks lüüa?

Jaanuarikuu teemaks on eesmärkide loomine. #Kogumispäevik

Minu üheks eesmärgiks on vormistada korralik eelarvetabel, mis parima pildi kogu meie pere kuludest ja tuludeks annaks. Ma tegin seda mingil määral ka juba eelmisel aastal, kuid siis vaid enda isiklike numbrite kohta ning laiemat plaani kogu perekonnast see ei kajastanud. Sel korral on eesmärk just ühiselt koos abikaasaga neid asju ajada ning ma väga loodan, et eelarvest hakkab vastu peegeldama meie tegelik olukord ning selle põhjal järeldusi tehes saame otstarbekamalt majandama hakata. Enda eelarvet eelmisel aastal koostades jäi sealt küll juba ühtteist silma. Ma poleks näiteks iial osanud arvata, et meil niiiii palju raha kuus toidule kulub, aga tabelist sai tõele näkku vaadata ja sellele senisest enam tähelepanu pöörama hakata. Tunnistan, et ma polnud siiski piisavalt järjepidev, et oma tabelit pikemaajaliselt täita. Seetõttu on teine vähemalt sama oluline eesmärk alanud aastaks suuta seda tabelit ka järjepidevalt täita ning selle põhjal ka meie pere rahakasutust otstarbekamas suunas mõjutada. Muidu poleks sellest kõigest ju tolku.

Kolmas suur eesmärk on intresse tiksutavatest kohustustest vabanemine. Mul endal pole küll mitte ainsamatki järelmaksu, krediitkaarti ega laenu (peale kodulaenu), kuid Indrekul on neid omajagu ja nendest kõikidest on aeg vabaneda. Kodulaenust vast siiski veel lahti ei saa, aga okei.

Siit tuleneb meie neljas eesmärk – arvestatava puhvri loomine suuremate ostude, kindlustunde ning ootamatute väljaminekute tarvis. See aitab vältida ka edaspidiste järelmaksude võtmist. Samuti lõime kogumiskonto kindla eesmärgi/soovi täitumiseks. Kuna päris tühjalt raha pikemaajaliselt mingil kontol hoida, koguda ja inflatsioonil ära süüa lasta pole otstarbekas, siis alustasin ma eelmise aasta alguses investeerimisega ning selle viljad on juba vaikselt maigutatavad. Päris arvestatav summa on juurde tiksunud, mida mul poleks hetkel juhul, kui see sama raha oleks mul lihtsalt kusagil kontol seisnud ja oma aega oodanud. Seega jätkan ma investeerimist vaikselt ka sel aastal.

Esimene eesmärk on tänaseks tegelikult juba täidetud. Istusin nädalavahetusel maha ja lõin erinevate eelarvetabelite näidiste põhjal meie pere jaoks parima versiooni, tuulasin ja kalkuleerisin meie detsembrikuu väljaminekutes ning kandsin kõik summad kategooriate kaupa tabelisse sisse. Ütleme nii, et pilt lõi väga selgeks. Eks detsember olegi vähe keerulisem ja kulutusterohkem kuu, loodetavasti jaanuari lõpus saame helgemat pilti näha. Igal juhul olen ma koostatud tabeliga väga rahul. Võimalik, et kasutamise käigus ilmneb mingeid mõistlikke muudatusevajadusi, eks siis saab tabelit vastavalt korrigeerida, kuid juba praegusel kujul on ta väga motiveeriv. Tahaks ikka igal kuul aina otstarbekamalt suunatud numbreid seal näha ning et mõttetuid kulutusi jääks vähemaks.

Kui keegi soovib minu tuunitud tabelivormi oma pere puhul kasutada, siis küsi, ma sheerin. Mainin ära, et tabel on kokku pandud ja kohandatud peamiselt dividendinvestor.ee lehelt pärit eelarvetabelit aluseks võttes, kuid lisasin sinna päris palju veel ka täienduseks. Kes kogumispäevikuga liitunud on, leiab ka sealt kindlasti omale kõnetava tabeli, mida enda jaoks kohandada. Ja kindlasti palju muud huvitavat. Seega!? Kes meiega tiim tahab olla, et koos unistusi täita ja raha(tarkuseid) koguda? Ja meile motivaatoriks olla. Igal juhul meie oleme rahatargaks saamise teekonnaks valmis!

Kaija (#Kogumispäeviku admin) julgustas mind oma teekonda ka #Kogumispäeviku grupis jagama. Alguses mõtlesin, et “ah, mis nüüd mina”, kuid tegelikult on ka see omakorda mulle enesele tohutu motivaator ree peal püsimiseks. Seega, tegin ära.


Edit: Kuna nii paljud kirjutasid mulle erinevaid kanaleid pidi, tänasid inspiratsiooni eest ja soovisid, et jagaksin nendega eelarvetabelit, mis mul endal kasutuses on, siis on mul lihtsam see siia üles panna. Kellele ma ei jõudnud veel isiklikult jagada, siis siin see on – EELARVETABEL. Kuna see on kohandatud minu pere väljaminekutest ja sissetulekutest lähtuvalt, siis viska pilk peale ja muuda oma perele sobivaks. Tõenäoliselt ei vaja sa paljusid lahtreid, mis minul seal kirjas on ning vastupidi. Faili alla ribale lisasin kuude nimetused, kuhu sisuliselt kopeerin kuude kaupa mõlema rahaga majandava pereliikme kontoväljavõtted, mille põhjal arvutan Exceli valemeid kasutades eraldi kokku kulud kõikidele eelarvetabeli väljadele (eraldi toit, tankimised jne) ning kannan lõpliku tulemuse sisse eelarvetabelisse. Esmapilgul tundub võib-olla keeruline, kuid peagi läheb juba ludinal. Kui selline lahendus sind ei kõneta, siis saab need lehed lihtsalt ära kustutada. Kui vajad tabeli muutmisel või millegi muuga seoses nõu, siis küsi julgelt.

Ehk on see tabel kellelegi natukenegi abiks ja inspiratsiooniks omaenda eelarvetabeli loomisel. Mind ennast on selle tabeli kasutuselevõtt tohutult inspireerinud ning pannud otstarbekamalt rahaga ümber käima. Seeläbi on kokkuhoid juba praeguseks täitsa märkimisväärne. Edu teistelegi vahval planeerimise teekonnal!


Kes soovib meie rahatarkuse teekonna ja muude toimetustega jooksvalt kursis olla, siis lihtsaim viis selleks on hakata blogilehte Facebookis jälgima. Ja miks mitte ka Instas.

rahatarkuse teekond
Pilt võetud Kogumispäeviku grupist

Seotud lood:

Investeerimisega alustamine. #ühisrahastus

6 kommentaari “Rahatarkuse teekonna algus”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: